Przekraczamy Granice 2014-2020 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt "Euroregion Pradziad - nowy wymiar komunikacji" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa "Przekraczamy granice"

Górski krajobraz

Zakończyliśmy I nabór projektów do priorytetu 4 w ramach Funduszu Małych Projektów w Euroregionie Pradziad.

Z wielką radością i dumą informujemy, że właśnie zakończyliśmy I nabór projektów do priorytetu 4 w ramach Funduszu Małych Projektów w Euroregionie Pradziad administrowanych przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pradziad z siedzibą w Prudniku. Dzięki Państwa niezwykłemu zaangażowaniu i kreatywności udało się złożyć imponującą liczbę 💡76 projektów, które mają szansę przyczynić się do dalszego rozwoju i wzmacniania więzi w naszym pięknym Euroregionie. Ilość złożonych wniosków oraz łączna kwota dofinansowania w wysokości ponad🚀 1,379 mln EUR z EFRR to dowód na niezwykłe zaangażowanie naszej społeczności!

Nasza wspólna podróż w kierunku realizacji tych projektów rozpoczęła się od serii szkoleń, które miały miejsce zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie granicy. Z ogromną satysfakcją obserwowaliśmy, jak licznie i aktywnie uczestniczyliście w tych spotkaniach, co bez wątpienia przyczyniło się do wysokiej jakości złożonych projektów. Szkolenia 💼odbyły się w różnych częściach naszego Euroregionu: Zlaté Hory, Opole, Ołomuniec, Olesno, Walce, Paczków, Popielów, Prudnik oraz Vrbno pod Pradědem, tworząc niepowtarzalną atmosferę współpracy i wymiany doświadczeń.

A tu trochę szczegółów z wczorajszego wieczoru, bo ostatni wniosek złożono 21.02.2024 koło godziny 23.

Łączna wartość dofinansowania z EFRR dla wszystkich projektów złożonych w naszym pierwszym naborze to ponad 1 379 200 EUR, co stanowi imponujące 40% całkowitej dostępnej alokacji naszego funduszu, która wynosi z kolei 3 440 000 EUR.

Złożono aż 76 projektów z tego 17 wspólnych na kwotę w wysokości trochę ponad 568 700 EUR, co stanowi 17% całkowitej alokacji. Średnia wnioskowana kwota z EFRR to 14 800 EUR na projekt. Cieszymy się, że wnioskodawcy z Czech nam zaufali i zapewnili finansowy udział w ponad 30 inicjatywach. Co do udziału wnioskodawców z Polski to wiedzieliśmy, że żywo interesują się współpracą transgraniczną, ale jednak tak duża ilość złożonych wniosków zaskoczyła nawet największych optymistów w naszym prudnickim biurze.

Dziękujemy Wam za zaufanie, jakim obdarzyliście biuro Euroregionu Pradziad, decydując się na złożenie tak wielu projektów. To dla nas nie tylko wielki sukces, ale przede wszystkim potwierdzenie, że razem możemy więcej i że współpraca transgraniczna nadal jest dla Was ważna i inspirująca.

Oczywiście teraz czeka nas następny etap naszej wspólnej przygody. Wszystkim Wnioskodawcom życzymy ostatecznego zatwierdzenia złożonych projektów i skupienie się na realizacji opisanych inicjatyw. Jesteśmy przekonani, że zrealizowane projekty będą miały realny wpływ na poprawę jakości życia w naszym Euroregionie Pradziad🌍 przynosząc korzyści zarówno mieszkańcom, jak i odwiedzającym nasze piękne tereny.

Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć finalne efekty Waszej pracy na żywo, ale już teraz zapraszamy także do udziału w kolejnych naborach.

Z optymizmem i nadzieją patrzymy w przyszłość wierząc, że nasza wspólna praca przyniesie długotrwałe i pozytywne zmiany.