Przekraczamy Granice 2014-2020 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt "Euroregion Pradziad - nowy wymiar komunikacji" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa "Przekraczamy granice"

Górski krajobraz

EUWT Drogą Euroregionów do Zjednoczonej Europy

W dniach od 15 do 17 czerwca 2009r. odbyło się XVIII Forum Polskich Regionów Granicznych w Głuchołazach, którego gospodarzem był Euroregion Pradziad. W obradach uczestniczyli przedstawiciele 12 Euroregionów: Bałtyk, Beskidy, Bug, Glacensis, Nysa, Pradziad, Puszcza Białowieska, Sprewa-Nysa-Bóbr, Pro Europa Viadrina, Śląsk Cieszyński, Silesia oraz Tatry, a także przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Władzy Wdrażającej Programy Europejskie oraz przedstawiciele samorządów lokalnych z Polski i Czech. Gościem honorowym Forum była Komisarz ds. Polityki Regionalnej pani Danuta Hübner. Podczas trzydniowego forum dyskutowano przede wszystkim o możliwości tworzenia Europejskich Ugrupowań Współpracy Transgranicznej (EUWT).
Komisarz Danuta Hübner pogratulowała organizatorom forum podjęcia tak ważnej tematyki. W czasie swojego wystąpienia podkreśliła, że celem polityki regionalnej Unii Europejskiej jest uczynienie współpracy transgranicznej bardziej efektywną. Znaleziono w budżecie UE więcej środków finansowych, które mają temu pomóc. Uwypuklała znaczenie nowego instrumentu prawnego jakim niewątpliwie są EUWT do intensyfikacji współpracy w tych dziedzinach, gdzie dziś jest to niemożliwe bądź utrudnione.
Forum poza dyskusją i omówieniem bieżących problemów z jakimi borykają się Euroregiony stało się dla nas również dobrym pretekstem na prezentację atrakcji naszego euroregionalnego pogranicza. Uczestnicy Forum przybyli z terenów granicznych całej Polski mieli szansę przejechać się unikalną kolejką wąskotorową na trasie Třemešná – Osoblaha, podziwiać największy w Republice Czeskiej jaskiniowy system powstały w wyniku rozpuszczenia marmuru czyli Jaskinie na Pomezí oraz samodzielnie wypłukać szczyptę złotego piasku w Zlatorudnych Mlýnach w Zlatych Horach.
Opinie powtarzane przez uczestników wydarzenia wskazują na duży potencjał turystyczny naszego regionu.


Projekt dofinansowany w ramach Funduszu Mikroprojektów Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej
Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 Cel 3.